şişli masöz beylikdüzü masöz

3 Boyutlu Maketi Yapılan Bebek Dünyaya Geldi

İstanbul’da yaşayan ve görme engelli oldukları için bebeklerini anne karnında görme şansı olmayan çift için bebeklerinin 3 boyutlu maketi hazırlanmıştı. Anne karnında maketi hazırlanan Ebrar Tuğba isimli bebek sonunda dünyaya geldi.

2015 yılında dünya evine giren 23 yaşındaki Yeliz Temiz tavukkarası rahatsızlığı yaşıyordu. Eşi 30 yaşındaki Tekin Temiz ise %30 oranda görme yetisine sahipti. Çift,  bebek sevinci yaşadıktan sonra ultrason görüntülerini göremedikleri bebeklerinin anne karnında 3 boyutlu maketini görme şansına sahip olmuşlardı.

Bu Yöntem Türkiye’de İlk Defa Uygulandı

görme engelli anne ve babanın bebeklerinin nasıl olduğunu anne karnındayken hissedebilmesi için Türkiye Hastanesi’nde uygulanan yöntemle, bebeğin ultrason görüntüsünden 3 boyutlu maketi hazırlandı.

Bebeklerini maketinden gören çift, sonunda bebeklerini kucaklarına aldı. Ebrar Tuğba ismini verdikleri bebeklerine kavuşan çift, mutluluklarını kameralara anlattı. Görme engellerinden dolayı bebeklerini göremediklerini ancak maketi sayesinde bebeklerini çok rahat hissedebildiklerini ifade eden çift, bebeklerinin maketi ve canlı hali arasındaki tek farkın sesi sıcaklığını hissetmek olduğunu ifade etti.

Çiftin bebeklerini birbirlerine yardım ederek büyütecekleri, 3 boyutlu maketini ise ömürleri boyunca saklayacakları ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat