şişli masöz beylikdüzü masöz

Organik Gübre Nedir?

Organik gübre, yetiştirilen bitki ve ağaçların ihtiyaç duyduğu mineralleri sağlamak için verilen organik içeriklerden oluşan gübre çeşididir.

Kimyasal gübre uygulamalarının toprak ve çevreye verdiği zararlar ve yetişen ürüne de sirayet edebilen kimyasal içerikleri nedeniyle organik gübre kullanımı tercih edilmektedir.

Organik gübreler, toprağın yapısını bozmaz, yanlış tarım uygulamaları ve kimyasal gübre ve ilaç kullanımı nedeniyle bozulmuş olan toprak yapısını onarır.

Organik Gübre Çeşitleri Nelerdir?

Organik gübre çeşitleri, büyük ve küçükbaş hayvanların dışkılarından elde edilen hayvansal gübreler, bitki atıklarının dönüştürülmesi ile elde edilen yeşil gübreler, kemik unundan elde edilen organik içerikli gübre türleridir.

Yeşil gübrenin yanında, bitki artıklarının fermantasyonu sonucu elde edilen kompost gübresi ve hümik asit de organik gübre çeşitlerindendir.

Hümik asit veya diğer adıyla humus, çürümüş bitki artıkları ve hayvan atıklarından yapılan koyu renkli bir gübre çeşididir. https://www.hortiturkey.com/yazilar/organik-gubre-nedir-ne-ise-yarar adresinden temin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat