şişli masöz beylikdüzü masöz
Mamadou Sakho Davayı Kazandı

Mamadou Sakho Davayı Kazandı

Mamadou Sakho, Crystal Palace savunucusunun Liverpool’da geçirdiği süre boyunca uyuşturucu testinde başarısız olduğunu yanlış bir şekilde iddia ettikten sonra, Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) bir özür diledi ve ona önemli miktarda tazminat ödedi.

Sakho, WADA’nın yasaklı maddeler listesinde yer almayan yağ yakıcı Higenamine için Mart 2016’da pozitif test ettikten sonra askıya alındı. O sırada Liverpool için oynayan Fransız stoper, Avrupa Ligi finalini ve Euro 2016’yı kaçırdığını gören tüm Avrupa futboluna 30 günlük geçici bir yasak uyguladı. Sakho’nun yasağı Mayıs 2016’da sona erdi ve bu noktada Higenamine’in yasaklı listede olmadığı tespit edildi ve UEFA, bir yıl sonra WADA’yı maddenin durumu hakkında netlik sağlamadığı için eleştirmeden önce Temmuz 2016’da davayı reddetti.

UEFA’nın kararına itiraz etmemeyi tercih etmesine rağmen, WADA, eleştiriyi reddeden bir açıklama ile yanıt verdi, ancak şimdi, üç yıldan fazla bir süredir, bunun bir hata olduğunu kabul etti. Palace’a Ağustos 2017’de dört yıllık bir anlaşmayla katılan Sakho, WADA’ya iftira davası açtı ve çarşamba günü Londra’daki Yüksek Mahkeme duruşmasında, ajansın özür dilemesini ve açıklanmayan bir tazminat miktarını kabul etti. Bir WADA açıklamasında şöyle deniyordu: WADA, Birinci Basın Açıklaması ve İkinci Basın Açıklaması’nda yapılan iftira iddiaları nedeniyle geri çekiliyor ve özür diliyor.

WADA, Bay Sakho’nun UEFA tarafından beraat ettirildiği göz önüne alındığında, Birinci Basın Açıklaması ve İkinci Basın Açıklaması’nda yaptığı iftira iddialarında bulunmaması gerektiğini kabul etmektedir. Romabet WADA, Bay Sakho’nun UEFA Anti-Doping Yönetmeliğini ihlal etmediğini, hile yapmadığını, herhangi bir avantaj elde etme niyeti olmadığını ve iyi niyetle hareket ettiğini kabul ediyor. WADA, karalayıcı iddiaların Bay Sakho’nun itibarına verdiği zarardan ve kendisine yol açtığı sıkıntı, incinme ve utançtan pişmanlık duymaktadır. Bu özrün samimiyetini belirtmek için WADA, sigorta şirketleriyle Bay Sakho’ya önemli miktarda tazminat ödemeyi kabul etmiştir. WADA, ayrıca Bay Sakho’nun makul masraflarını karşılamayı da kabul etti.

Sakho’nun tazminat talepleri, uyuşturucu yasağının Liverpool kariyerine erken bir son verdiği ve bu süreçte ticari değerine zarar verdiği iddiasına dayanıyordu. 30 yaşındaki oyuncu, Ağustos 2017’de Liverpool’dan Palace’a katıldı ve o zamandan beri güney Londra kulübünde kaldı. Bu arada, yasaktan önce ülkesi için düzenli bir fikstür olan Sakho, o zamandan beri sadece bir uluslararası sahneye çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat