Estetik Ön Diş Kaplamasında Zirkonyum mu Lamine Mi?

 

Diş kaplaması, tarihsel olarak dişleri yabancı maddelere karşı koruma amacıyla çıkmış bir teknoloji olsa da; son yıllarda daha çok estetik yanı ön plana çıkmış bir tıbbi uygulamadır. Diş sağlığı klinikleri, temelde sağlıklı ağız ve dişler için var olsalar da estetik güzelliği de ön planda tutmak bu müesseselerin önemli bir özelliğidir. Hatta öyle denebilir ki, birçok kişi yalnızca estetik kaygılar ile diş estetiği için diş kliniklerinin yolunu tutmaktadırlar.

En temel tedavilerden biri olan diş kaplaması, bireyleri sağlıklı gülüşe kavuşturan bir tedavidir. Fakat bireylerin bu tedaviyi görmek istediklerinde kafa karışıklığı yaşamaları sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle zirkonyum diş kaplama ve lamine diş tedavisi arasında kalan hastalar; bu tedavi türlerinin avantaj ve dezavantajlarını göz önünde bulundurarak karar vermeleri gerekmektedir. Bu da ancak ve ancak bir deneyimli bir diş hekiminin rehberliğinde olabilir.

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum son dönemde Avrupa ve ABD’de sıklıkla kullanılmaya başlanmış bir kaplama türüdür. Birçok açıdan oldukça avantajlıdır ve bu nedenle sıkça tercih edilmektedir. Kalite ve özellikle estetik açıdan ideal bir kaplama türüdür.

Zirkonyum oldukça dayanıklı bir malzeme olduğundan zirkonyum diş kaplama uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Diş problemlerine uzun vadeli çözümler düşünenlerin tercihi olan zirkonyum diş kaplama, hastaların uzun yıllar sorun yaşamamasını sağlamaktadırlar. Zirkonyum kaplama bu açıdan çok avantajlıdır.

Lamine diş ile karşılaştırıldığında kullanım alanı daha fazladır. Lamine diş kaplamaya göre  daha sağlam olan zirkonyum, lamineden birçok farklılık arz etmektedir. Zirkonyum diş, tamamen kaplanmış bir diştir. Bu yapısı itibari ile normal bir dişten farksız gibidir. Lamine ise dişin üzerindeki ince bir plakadır. Pek de sağlam değildir ve zamanla kırılma, dökülme gibi istenmeyen durumlara daha yatkındır.

Bu alanda Türkiye’nin en tecrübeli diş hekimlerinden biri olan diş hekimi Sertaç Kızılkaya, düzenli diş temizletme ve gerekiyorsa zirkonyum kaplama önermektedir. Kendi kişisel sitesi olan www.drsertac.com’da da açıkladığı üzere zirkonyum laminant malzemeye göre daha dayanıklıdır. Ayrıntılı bilgi için sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca sitedeki Whatsapp linki üzerinden kendisi ile iletişime geçme imkanına da sahipsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir