şişli masöz beylikdüzü masöz
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Su Testleri

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Su Testleri

Su, insan hayatının temelini oluşturan bileşenlerden biri olmak ile birlikte yaşanılan çevrenin de en önemli parçalarından birisidir. Bu nedenle suyun hijyenik bir yapıda olup olmadığı, ne kadar kirli veya temiz olduğu gibi noktaların hepsinde belirlemeler yapılmalıdır. Bu kapsamda da Eurolab firması tarafından genel olarak sağlanan su testleri farklı kategoriler ile birlikte su kalitesini ve sağlığını belirlemek için uygulanır. 

Bugün farklı kategoriler ve kapsamlar ile gerçekleştirilen su testleri özellikle içme suyundan başlamak üzere kullanım suyu, eğlence alanlarındaki sular veya doğal alanlardaki sular test aşamalarından geçirilir. Bu aşamalardan ilki olarak suda hijyeni belirlemek için uygulanan testler örnek gösterilebilir. Hijyen testleri; içme suyu, yüzme suyu, havuz suyu veya banyo suyu gibi su sistemlerinde sağlık özelliklerini belirler. Bu kapsamda temizlik, su kalitesi ve mikrobiyolojik incelemeler gerçekleştirilir. 

Suda hijyen testleri gerçekleştirildiğinde; riskler ortaya çıkarılır, arıtma sistemlerinin nasıl olması ve dezenfeksiyon işlemlerinin nasıl yapılması gerektiği net bir şekilde belirlenir. İkinci aşamada Eurolab tarafından gerçekleştirilen su testleri kapsamında suda kirlilik testleri gerçekleştirilebilir. Kirlilik testleri sayesinde de ister açık alanda ister depolar veya şebeke suları üzerinde kirlilik miktarı veya ne kadar temiz olduğu belirlenir. Bu sayede insanlar, hayvanlar, çevre ve doğa için bu suların ne kadar sağlıklı ya da zararlı olduğu tespit edilir. 

Sularda gerçekleştirilen kirlilik testleri aslında kirlilik etmeni miktarına bağlı olarak belirlenir. Çünkü bazen doğal durumlardan dolayı bazen üretim faktörlerinin ve üreticilerin hatalarından dolayı ya da kent yaşamının hatalarından dolayı suya kirlilik etmeni salınabilir. Bu durumda suyun ne kadar kirli ve ne kadar toksik bir yapıya sahip olduğu ancak testler sayesinde tespit edilebilir. 

İnsanlar özellikle doğrudan veya dolaylı olarak su ortamlarına atık ve tehlikeli madde bıraktığında, öncelikle insan sağlığına sonrasında ise doğaya zarar vermektedir. Bu kapsamda sularda kirliliğinin nedeni olarak tarım, üretim, endüstri, insanlar, kanalizasyon, atık yönetimindeki sorunlar gösterilebilir. Bu kapsamda da hem deniz suyunda hem de akarsular gibi birçok alanda kirlilik görülebilir. Bu durumda Eurolab kirlilik tespiti için su testleri sağlayarak yüzme havuzları gibi her alanda su kullanım kalitesini belirleyerek, alınması gereken önlemleri ve yapılacak uygulamaları tespit eder. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat