şişli masöz beylikdüzü masöz
BELGELENDİRME HİZMETLERİMİZ HAKKINDA BİLGİ

BELGELENDİRME HİZMETLERİMİZ HAKKINDA BİLGİ

Pek çok alanda uluslararası kuruluşlar tarafından ürün standartları oluşturulmakta, yönetim sistemleri geliştirilmekte, laboratuvar hizmetleri adı altında ölçüm, analiz,  test ve değerlendirme standartları yayınlanmakta ve muayene, kontrol, gözetim ile denetim hizmetlerine ilişkin sistemler kurulmaktadır.

Bu sistemlerin kurulumunu yapan, yöntemleri uygulayan ve belirlenmiş olan standartlara uygun ürün ya da hizmet üretmekte olan işletmelerin, alakalı standart ya da teknik düzenlemelere ne denli uygun faaliyet gösterdiklerinin, bağımsız ve tarafsız olarak hareket eden üçüncü şahıs olan bir kuruluşça tespit edilme çalışmalarına belgelendirme çalışmaları adı verilmektedir. Bağımsız ve tarafsız şekilde hareket eden üçüncü şahıs olan kuruluşların bu çeşit denetim ve gözetim fonksiyonlarını yerlerine getirmeleriyse bu konu üzerinde yeterli olduklarını kanıtlayacak akreditasyon sürecinin tamamlanmasını gerektirmektedir.

Ulusal ya da uluslararası kuruluşlarca akreditasyon işlemi, muayene kuruluşlarının, belgelendirme kuruluşlarının ve de laboratuvarların uluslararası alanlarda kabul görülen şartlara uygun biçimde değerlendirilme ve yeterliliğin onaylanma işlemidir. Söz konusu kuruluşlar eğer akredite olmaksızın bu hizmetleri vermektelerse, düzenlenecek olan rapor ve belgelerin uluslararası alanlarda kabul edilmesi mümkün değildir. Akreditasyon işlemleri, ülkeler arası karşılıklı şekilde yapılan ikili anlaşmalar ile tanınan akreditasyon kuruluşları tarafından gerçekleştirilmektedir. Mesela; İngiltere’de UKAS, Almanya’da DAR/TGA, Hollanda’da RVA ve Türkiye’de TÜRKAK akreditasyon kuruluşlarıdır. Bu kuruluşlar, kendinden akreditasyon talep etmekte olan muayene kuruluşlarının, laboratuvarların ve belgelendirme kuruluşlarının taleplerini alır ve gereken denetimlerin ardından uygun olanlarını akredite ederler.

Farklı sektörlerde faal olan işletmelerin, üretilen ürün ya da hizmetleri devamlı şekilde müşterinin ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmayı istemeleri gayet doğaldır. Bu sebepten ötürü işletmeler, iş performansları ve şeffaflığı arttırmak, riskleri en aza indirmek ve rekabet avantajı sağlamak için ulusal ya da uluslararası yönetim sistemleri ve özel ürün ile hizmet standartlarını benimseyerek uygulamaktadır.

Sistem belgelendirme ya da spesifik belgelendirme gibi belgelendirmeler ile işletmeler,  piyasa güçlerini ve saygınlıklarını arttırmaktadırlar. Bunlar da işletmeni performansı ve müşteri deneyimi bakımından önem taşımaktadır. İşletme için güven, şeffaflık ile bütünlük oluşturmak ve rekabet üstünlüğü kazanmak bakımından bu çalışmalar önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat