şişli masöz beylikdüzü masöz
Barış Pınarı Harekatı için Putin’in tavrı ne olacak?

Barış Pınarı Harekatı için Putin’in tavrı ne olacak?

Haber7.com / Özel Haber

Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda YPG/PKK ve DAEŞ terör örgütlerine karşı yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı beşinci günü geride bıraktı. Harekatın 6. Gününde El Abyad ilçe merkezinin tamamı kurtarıldı. Harekatta 30-35 kilometre derinliğe inilerek M-4 karayolunun kontrolü sağlandı. SMO askerleri askerleri, karayoluna konuşlandı. Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 550’ye yükseldi. Güvenlik kaynaklarınca, Ayn el Arab’ın güneyindeki Amerika Birleşik Devletleri’ne ait gözetleme noktasının boşaltıldı. tüm dünya Türkiye’nin bu operasyonuna karşı çıkarken sadece Pakistan, Katar ve Azerbaycan bu operasyona destek verirken en çok Rusya’nın tavrı merak ediliyordu. Rusya Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Türkiye’nin operasyonu durdurma talebini veto etti. Asya Polis Teşkilatı Kurucusu, Rusya Devlet Başkanlığı Akademisi Resmi Temsilcisi Talat Çetin, Barış Pınarı Harekatı’ndan Rusya’nın nasıl bir tutum içerisinde olacağını Haber7.com’a yorumladı.

 

 

RUSYA, TÜRKİYE’NİN YANINDADIR

Rusya ve Türkiye’nin Ortadoğu’da çıkarlarının ortak olduğunu, birisinin aleyhine olan bir olayın diğer devletin de aleyhine olduğunu daha önceleri de belirtmiştik. Özellikle terör belası şimdi Türkiye’nin başındaysa yarın öbür gün Rusya’nın da başına gelebilir. Rusya sadece Türkiye’yi seviyor diye Türkiye’nin yanında yer aldığını söyleyemeyiz. Kendi güvenliği için hem Türkiye’nin yanında yer alacak hem de ABD’nin desteklediği terör örgütlerine karşı çıkacaktır.

RUSYA ASIRLIK KOMŞUSUNU TERÖR ÖRGÜTÜNE SATMAZ

ABD ve AB Türkiye’nin sözde müttefiki. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediği gibi terör örgütünü NATO’ya mı aldınız da bizim haberimiz yok” serzenişi çok yerinde ve haklı bir çıkıştır. BM’nin Güvenlik Konseyi’nde diğer devletlerin Türkiye’nin işgali diye tanımladıkları bizim terörle mücadele dediğimiz operasyonu durdurmak için verdikleri önerge Rusya’nın ikinci kez vetosuyla durduruldu. Her ne kadar Rusya “Biz Türkiye’yi destekliyoruz, terörün kökünü kurutsun” demese de yaptığı eylemlerin tamamı bunu göstermektedir. Türkiye’yi sözde müttefiklerinden Rusya kurtardı. Bu devletlerin siyasi saldırılarına Rusya set çekmiştir. Bunu şöyle tanımlayabiliriz: Rusya, Türkiye’nin kara gün dostudur. Rusya asla bir terör örgütünü asırlık komşusuna değişmez ve Rusya’nın Türkiye karşısında tavrı değişmeyecektir. Rusya’nın en önem verdiği şey ulusal güvenliktir. Şimdi en çok sorulardan birisi de şu: PYD, Şam rejimiyle anlaşır mı? Rusya buna asla izin vermez. Fırat’ın Doğusu’nda Türkiye’nin tek dostu Rusya’dır.

 

 

“ESED TÜRK ORDUSUNUN KARŞISINA ASLA ÇIKAMAZ”

İdlib’te de Suriye Ordusu’nun Türkiye’nin karşısına çıkacağı söylendi ne oldu? Çıkamadılar. Bu saatten sonra Türk askerinin karşısına kim çıkarsa çıksın hepsini tepeleyecektir. Bunu çok iyi bilen Esad intihar etmek istemez. Hem Rusya’nın görüşlerine aykırı hareket edemez hem de Türkiye’den büyük bir sopa yemek istemez. Esad’ın Türk askerine karşı koyacak bir gücü yok. Yani Türk ordusunun karşısına asla çıkamaz. Bu terör örgütü YPG’nin kendini korumak için ortaya çıkardığı bir durumdur.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat