şişli masöz beylikdüzü masöz
Pıerre Cardın hayatını kaybetti | Video

Pıerre Cardın hayatını kaybetti | Video

Moda sektöründe kökünden değiştiren Pierre Cardın 98 yaşında hayatını kaybetti. Cardın, Paris’e yakın Neuilly kentinde özel bir hastanede yaşama veda etti. 1922’de İtalya’da doğan Cardın, çocukken Fransa’ya göç etti. 1945’te Fransa’ya gidip Crıstıan Dıor moda evinde çalışmaya başladı. Ancak burada uzun süre barınamayan tasarımcı, 1950’de kendi adıyla bir moda evi açtı.

Fütüristik tasarımlıyla dikkat çeken cardın, moda sektöründen hazır giyim pazarına açılan ilk isimlerden oldu. Dönemin Fransız modacıları tarafından eleştirilse de cardın, adını küresel bir markaya dönüştürdü. Kendi markasıyla parfüm, takı ve gıda ürünleri çıkartan ilk tasarımcı oldu. Günümüzde milyar dolar değerindeki birçok marka, Cardın’in açtığı yoldan ilerledi. Modacılar tarafından tasarımlarını basite indirgemekle suçlanan cardın, kitlelere ulaştırdığı tasarımlarından ve küresel markasından hiçbir zaman pişmanlık duymadı.

Cardın ömrünün son günlerine kadar tasarım yapmaya devam etti. Son olarak kendinden neredeyse 70 yaş küçük bir tasarımcı ile ortak bir koleksiyon tasarladı. Koleksiyon, Şubat’ta Cardın’in Paris’teki ünlü Rue Saint-Honore caddesindeki stüdyosunda sergilendi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat