şişli masöz beylikdüzü masöz
Normalleşme nasıl olacak? Kafe-lokantalar açılacak, sokak kısıtlaması kalkacak

Normalleşme nasıl olacak? Kafe-lokantalar açılacak, sokak kısıtlaması kalkacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı. Türkiye 1 Mart itibariyle kademeli normalleşme sürecine giriyor. Koca’nın bahsettiği dört risk seviyesi düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak gruplandırılacak. Başlıca kriter, her 100 bin kişideki vaka oranı. 100 bin kişide 10 ve altı vaka oranı düşük, 10-50 arası orta, 50-100 arası yüksek, 100 üzeri ise çok yüksek riskli anlamına gelecek. Kademeli normalleşmede alınacak kararlar da bu yönde olacak.

O ilde aşılamadaki son durum,, hastane ve yoğun bakım kapasitesi gibi kriterler de hangi yasakların kaldırılacağı konusunda göz önünde bulundurulacak. Alınacak kararlar, İl Hıfzısıhha Kurullarına gönderildikten sonra uygulamaya konacak.

İl içi takip ise farklı işleyecek. Her ilçeye yönelik farklı karar alınmayacak. Ancak,vaka patlaması olan yerlerde bölgesel karantina uygulanacak. Şehirlerarası seyahatlerde ise vatandaşlar, gidecekleri ilin kurallarından sorumlu olacak. Önlemlerdeki değişikliklere 2 haftalık izleme sonrası karar verilecek.

Tedbirlerde gevşemenin ilk adımları ise okullarda yüzyüze eğitimin başlaması ve kafe-lokantaların açılması, haftasonu yasaklarının kaldırılması olacak. Mart ortasından itibaren ise ikinci doz aşısını olan 65 yaş üstü vatandaşlara yönelik sokak kısıtlamasının kaldırılması hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat