şişli masöz beylikdüzü masöz
Müftülüklere ramazan kuralları

Müftülüklere ramazan kuralları

Diyanet işleri başkanlığı müftülüklere ramazan ayında uyulması gereken kurallara ilişkin talimatname gönderdi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali erbaş imzalı talimatnamede, 2021yılı ramazan ayının temasının “şifa ayı Ramazan” olarak belirlendiği bildirildi, koronavirüs salgını uyarılarına yer verildi.

Buna göre, cami ve mescitlerde alınan temizlik, maske ve mesafe kuralları başta olmak üzere bütün tedbirlere uyulacak. Salgın hastalığın seyrine göre yerel durum ve özel şartlar dikkate alınarak manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin sosyal medya imkanları kullanılarak sürdürülmesine özen gösterilecek.

Ayrıca, sokağa çıkma kısıtlamasına muhatap olan vatandaşların ve hastalık belirtileri taşıyanların cemaatle namaza katılmayarak ibadetlerini evlerinde yapmaları konusunda uyarı ve bilgilendirmelere devam edilecek. Camiye giriş ve çıkışlarda izdihama sebebiyet verilmemesi, mesafenin korunması, hiç kimseyle temasta bulunulmaması, tokalaşma, kucaklaşma yapılmaması, gruplar halinde toplanılmaması hususunda vatandaşlar uyarılacak.

Talimatnamede, din görevlileri, sokağa çıkma kısıtlamalarının bulunduğu vakitlerde cami ve mescitleri ibadete açacak ve görevlerinin başında hazır bulunacak. Salgın nedeniyle açıklanan güncel tedbirler dikkate alınarak camilerde toplu iftar yemekleri verilmeyecek denildi. Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu gün ve saatlerde, vatandaşların yürüme mesafesindeki cami ve mescitlerde gitmesi konusunda alınacak kararlara göre hareket edilecek.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat