Havai fişek fabrikasındaki işçiler ihmalleri anlattı | Video

Havai fişek fabrikasındaki işçiler ihmalleri anlattı | Video

“Daha çok üretin diye baskı yapılıyor, denetimler bir hafta öncesinden söyleniyordu. En tehlikeli ürünlerin üretildiği bölümler denetimde kapatılıyordu” işçilerin bu ifadeleriyle Hendek’teki havai fişek fabrikasındaki patlamada ihmaller tek tek gün yüzüne çıkıyor.

Sakarya Hendek’teki havai fişek fabrikasındaki patlama 7 kişi hayatını kaybetmiş 126 kişi yaralanmıştı. Hendek Cumhuriyet Başsavcılığı patlamayla ilgili soruşturmayı genişletti. Tanık olarak dinlenen işçiler ve eski çalışanların anlattıkları ihmalleri bir kez daha göz önüne serdi.

İşçilerin ifadesine göre fabrikaya yapılacak denetimler 1 hafta önceden haber alınırdı. Ona göre her yer temizlenip, hazırlanırdı. Tehlikeli kimyasalların üretildiği çin mahallesi bölümü de kapatılıyordu.

Çalışanlar kendilerine daha fazla üretim için baskı yapıldığını da söyledi. Çoğu zaman öğle aralarında istirahate çıkamıyorlar, işten çıkarılmakla tehdit ediliyorlardı.

2014-2015 yılları arasında fabrikada iş sağlığı güvenliği uzmanı olarak çalışan kişinin ifadesine göre de uyarılar dikkate alınmıyordu.

İşçilerin yanında yönetmeliğe göre 1 kg patlayıcı malzeme bulunması gerekiyordu. Ancak üretimin yoğun olduğu günlerde bu kural da hiçe sayılıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir