şişli masöz beylikdüzü masöz
Görevlerinin adı “Tehlike”… CNN TÜRK Koruma Eğitim Akademisi’nde

Görevlerinin adı “Tehlike”… CNN TÜRK Koruma Eğitim Akademisi’nde

Giydikleri takım elbiseleri, taktıkları siyah gözlükleri, korkusuz ama korkutucu bakışları. Onlar kimi zaman devletin zirvesinin hemen yanı başında.

Kimi zamansa hakkında koruma kararı verilen bir kişi için canı pahasına tehlikeye atılıyor. Görevlerinden daha zor bir şey varsa o da eğitimleri.

Koruma Eğitim Akademisinde 49 farklı konuda 130 eğitmenle eğitim veriliyor. O eğitimlerin başındaysa ileri sürüş teknikleri geliyor.

Korumaların araç kullanırken kimi zaman geri geri kimi zamansa engeller arasından hızla geçmesi gerekiyor. Akademide alınan eğitimler hemen senaryolar üzerinde uygulamaya dökülüyor. Yaşabilecek bire bir senaryolar üzerine kuruluyor.

Sabah sporuyla başlayan eğitimlerde, silah tutmadan korunan kişinin önüne siper olunmasına kadar, yürümeden yer göstermeye kadar tüm adımlar aşama aşama koruma adaylarına anlatılıyor.

Eğitimlerde gerçekle birebir olması için ses mermileri ve vurulma hissinin yaşanması için de FX adı verilen boyalı fişek atan silahlar kullanılıyor.

Senaryo’ya göre korunan kişiye kalabalık bir ortamda silahlı saldırı girişimi oldu korumalar çevredekilerin ve korunan kişinin zarar görmemesi için bölgeden hızla uzaklaştırdı. Saldırgan da etkisiz hale getirildi.

Koruma adayları önce silah simülasyon odasında, ardından da atış poligonunda hünerlerini sergiliyor.

Korumalar savunmayı sadece silahla da yapmıyor. Koruma eğitim akademisinde hem polis hem de jandarma teşkilatından personeller 10 hafta boyunca eğitim alıyor.

Koruma adaylarından başarılı olanları sertifika almaya hak kazanıyor. Sonrasındaysa koruma daire başkanlığı bünyesinde görev alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat