bagcilar escort
Fatih Gemisi’nden 2. müjde yolda | Video

Fatih Gemisi’nden 2. müjde yolda | Video

Erdoğan cumartesi günü bizzat Fatih Sondaj Gemisine çıkacak ve gemiden yeni rezervin müjdesini verecek. Enerji Bakanı Fatih Dönmez de Fatih Sondaj Gemisine ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yaptı, “Önce söktük sonra Boğazı aştık, tekrar birleştirdik, kazdık, bulduk müjdeler olsun” sözlerini kullandı.

EN ÇOK MERAK EDİLEN YENİ MÜJDE NE?

Fatih Sondaj Gemisinin çalışma yaptığı Sakarya Havzasında Tuna 1 kuyusunda son bulunan rezervle Türkiye’nin toplam enerji keşfının 400 milyar metreküpü aşması beklentıler arasında. Ağustos ayında bulunan rezervin miktarı ise 320 milyar metreküptü..

Peki bulunan rezervlerden sonra süreç nasıl ilerleyecek, Fatih bölgeden ayrılacak mı? Edinilen bilgilere göre, müjdenin duyurlması sonrası Fatih geri dönmeyecek. Sondaj çalışmalarına Sakarya Havzası civarında devam edecek. Gemi hem aynı bölgede hem de Sakarya rezervi civarında doğalgaz arayacak.

Gazı bulunması sonrası sürecin önemli bir ayağı da taşınması ve işlenmesi. Gazın karaya taşınması süreci ayrı yürütülüyor. Hedef 2023’te kıyıya taşınarak kullanıma başlanması. Kullanıma başlanmasından bir süre sonra faturalara da indirim olarak yansıması bekleniyor.

Bir de konunun ithalat boyutu var. Karadeniz’de bulunan gaz ile birlikte Türkiye’nin ithalatı bir anda kesilmeyecek ama peyderpey dışa bağımlılık azalacak,bu da cari açığı düşürecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir