Ayasofya Camii İçin Protokol İmzalandı

Ayasofya Camii İçin Protokol İmzalandı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kuşkunun olmaması Ayasofya’nın itinayla muhafaza edileceğini söyledi. Bakan Ersoy, Ayasofya’nın ücretsiz bir şekilde turist ziyaretlerine açık olacağını da dile getirdi.

Bakan Ersoy konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

‘Bugün Ayasofya sapasağlam ayakta duruyorsa, bütün inanç, kültür tarih zenginliğiyle UNESCO’nun bir parçasıysa, yeri geldiğinde canını siper ederek koruyan Türk milletine borçludur. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki, Ayasofya Camii itinayla korunacaktır. Her şeyden önce bu milli ve manevi değerlerimizin bir gereği ve geçmişimize de vefa borcumuzdur.

Bugün imzalayacağımız protokol ile de Ayasofya’nın korunmasına yönelik ana ilkeler saptanmıştır. Caminin sahip olduğu tarihi kültürel estetik değerlerin muhafazasının gerçekleştirileceği bir kez daha imza altına alınmış oluyor.

Elbetteki Ayasofya Camii’ndeki din hizmetleri Diyanet İşleri Başkanlığımızca yürütülecektir. Koruma, restorasyonu biz yerine getireceğiz. Değişen hiçbir şey yok. Üç konuya değinmek istiyorum. Ayasofya Camii, yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açık olacak üstelik ücretsiz olacak. Bizzat Cumhurbaşkanımızın talimatıyla restorasyon bütçeleri birkaç katına çıkarıldı. Hem Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak hem de vakıflar genel müdürlüğünün desteğiyle restorasyonları hızlandırıyoruz.

Güzel bir haberim var Sultanahmet meydanıyla ilgili. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Sultanahmet Meydanı’ndaki tapu binası bakanlığımıza tahsis edildi. Orada hem ikona ve kilise eşyaları koleksiyonu ki bu bin 359 tane, İslami dönem koleksiyonları, taş eserler koleksiyonu ve sikke koleksiyonu gibi birçok hazine değerimizi orada sergilemeye başlayacağız. Bunun da müjdesini bu vesileyle vermek istiyorum. Ben protokolün ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.’

İLİşKİLİ HABERLER Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ayasofya Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ayasofya Açıklaması

Ayasofya Önünde Bekleyen Vatandaşlar Kubbedeki Çalışmaları İzledi

Ayasofya Önünde Bekleyen Vatandaşlar Kubbedeki Çalışmaları İzledi

Ayasofya Camii’nde Müze Tabelaları Kaldırıldı

Ayasofya Camii’nde Müze Tabelaları Kaldırıldı

Ayasofya'daki Görüntüler Turistlerin Büyük İlgisini Çekti

Ayasofya’daki Görüntüler Turistlerin Büyük İlgisini Çekti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir