şişli masöz beylikdüzü masöz

Deniz Sağdıç’ın Tenim Denim Projesi Avrupa ve Amerika’dan sonra Hong Kong’da….


Sanatçı Deniz Sağdıç ve Kreatif direktör Selçuk Sepici’nin gezici sergi ve workshop ’tan oluşan projesi Tenim Denim, dünyayı dolaşarak, ayrımcılık karşıtı ve birleştirici söylemiyle beğeni toplamaya devam ediyor. 

Sağdıç, kullanılmış objeleri yeniden düzenleyerek kültürel ve sosyal kimi olguları farklı yönleriyle görünürleştirmeyi amaçlayan Ready-ReMade projesi kapsamında, denimi bir malzeme olarak geniş imkanlarının yanı sıra, barındırdığı düşünsel ve kavramsal anlamıyla ele alıyor. Sanatçıya göre; denim, günümüz dünyasının belki de birincil sorunu durumundaki etnik, ekonomik ve kültürel sınır ve ayrışmaları tek başına kırmış, dünyanın uzak ve kırsal bölgelerinden, en kalabalık metropollerine kadar farklı kültürlere sahip bireylerin ortak paydası olmayı başarmıştır. Her insanın doğduğu anda sahip olduğu teninin bile kimi zaman bir ayrışma konusu olabildiği medeniyet dünyasında, denimin bu evrensel konumu, Sağdıç’a sanatıyla altını çizmek istediği konular için eşsiz bir fırsat sunmaktadır. Farklı teknikler kullanarak denim ile oluşturduğu portre ağırlıklı çalışmalarıyla insanı insana hatırlatmayı, yeniden anlatmayı amaçlayan sanatçı, dünyanın çeşitli şehirlerini dolaşması için hazırladığı özel sergisiyle, farklı din, dil ve ırka mensup uluslararası bir seyirci kitlesine, Tenim Denim Projesinin bu birleştirici mesajını ulaştırmayı hedeflemektedir.

Gezici sergisine ek olarak sanatın temas edilebilirliğine de dikkat   çekmek amacıyla tasarladığı workshoplarla da gittiği her ülkede, katılımcılarla birlikte ortak bir eserler yapan sanatçı, New York’ta başlayan serüvenine Amsterdam ve Londra’dan sonra Hong Kong’da devam ediyor. Hong Kong hükümeti, Hong Kong Design Institute ve Advance Denim iş birliğiyle 11 – 27 Ocak 2019 tarihleri arasında yapılacak Hong Kong Denim Festival’inde, gezici sergisi ile seyircisiyle buluşacak Deniz Sağdıç, festival kapsamında Hong Kong’lu sanatseverlerin katılımıyla da iki yeni eser yaratacaktır.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat