Son dakika… ABD’den Huawei’ye yaptırım | Video

Son dakika… ABD’den Huawei’ye yaptırım | Video

Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo duyurdu. Washington, Pekin yönetiminin Uygurlara yönelik tavrı üzerinden hedef aldı. Teknoloji firması Huawei’nin de aralarında olduğu Çin merkezli şirketlere, Uygurları hedef alan ihlallere imkan ve destek sağladığı gerekçesiyle vize kısıtlaması getirildi.

Pompeo yaptığı yazılı açıklamada, Çin Komünist Partisi’nin insan hakları ihlallerinin dünyada ilk sıralarda yer aldığını vurguladı. Siyasi muhalifleri sansürlemek ve Sincan’daki kamplarda büyük çaplı gözaltılar yapmakla suçladı.

ABD’nin vize kısıtlamaları Göçmenlik ve Milliyet Kanunu çerçevesinde getirildi. Pompeo’nun açıklamasında, “Amerika’nın dış politikasına zarar vereceğine inandığı kişileri ülkeye kabul etmeme hakkı vardır” denildi.

Çalışanlarına vize yasağı getirilen şirketlerin başında, teknoloji devi Huawei’nin olması dikkat çekti. Pompeo, Huawei’yi Çin Komünist Partisi’nin bir kolu olarak nitelendirdi. Diğer teknoloji şirketlerine de mesaj verdi. Pompeo, “Bazı Huawei çalışanları, insan hakları ihlalleri işleyen Çin Komünist partisi rejimine materyal desteği sağlamaktadır. Tüm dünyadaki telekomünikasyon şirketleri, şu mesajı düşünmeli: Huawei ile iş yaparlarsa, insan hakları ihlalcileri ile iş yapıyorlar demektir” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir