Kokulu kırtasiye ürünleri tehlike saçıyor

Kokulu kırtasiye ürünleri tehlike saçıyor

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, “Okullarda öğretmenlerimizin, okul yöneticilerimizin mutlaka görüşlerinin dikkate alınması önemli. Velilerimiz bu tür ürünleri edinmeden önce mutlaka öğretmenlerimizin sınıf içerisindeki etkinliklerine uygun olan, onlarında önerecekleri ürünlerin edinilmesi çok önemli. Burada kastedilen marka değil, bunların edinilirken dikkat edilmesi gereken hususlar. Genel olarak bilgilendirici metinlerden, Sağlık Bakanımızın uyarılarından da yararlanmak gerekiyor. Ürünlerin bir bölümü zarar verebiliyor. Bunların belirli standartlara sahip olması bir kalite güvence sistemi. Onun dışında tereddüt edilen hususlarda da mutlaka öğretmenlerimizin görüşleri alınmalı” dedi.

 

‘Satışlarının engellenmesi gerekiyor’

 

 

Boğaziçi Üniversitesi Temel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mine Göl Güven ise kokulu silgiler, not defterlerine dikkat çekerek, “Her sene aynı uyarıları yapıyoruz. Hem veliler çok dikkat etmeli bu tür ürünleri kullanmamalı ve çocuklarına kullandırmamalı hem de bu tür ürünlerin satışı engellenmeli.

 

 

‘Mutlaka öğretmenlerin görüşleri alınmalı’

 

 

Aslında bu yönde yapılan çalışmalar var. Ama bir şekilde ucuza mal edildiği için, ucuz fiyatlandırıldığı için bu tarz ürünler hâlâ satışta. Ancak anne ve babalar olarak en azından bizler bu ürünleri almamak konusunda ısrarcı olmalıyız” diye konuştu.

 

 

‘Kokulu silgileri çok tercih ediyorlar ama…’

 

 

Kırtasiye sahibi Batu Menekşe de “Kokulu silgiler, defterler normalde çocukların çok tercih ettiği şeyler, hoşlarına gidiyor ama sağlık açısından aslında çok zararlı. Bunu biz velilere söylüyoruz. Ne kadar söylesek de bazıları dikkate alıyor, bazıları dikkate almıyor. Normalde kullanılmaması gereken şeyler.

 

 

Küçükken bende kullandım ama farkına vardık sonra uyarıyoruz. Sattırmamaya da çalışıyoruz, biz de bulundurmuyoruz. Diğer kırtasiyecilere de bulundurmamalarını öneriyoruz, hiç satışa sunmasınlar bile.

 

 

Bu belge varsa güvenilir

 

 

Sadece silgi defter değil, herhangi bir sulukta, beslenme çantasında ‘CE’ belgesi önemli. ‘CE’ belgesi varsa güvenilir alışveriş olabilir, velilerimiz için daha sağlıklı” şeklinde konuştu.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir