şişli masöz beylikdüzü masöz
Voltaj Regülatörü Hangi Alanlarda Yaygın Kullanılır?

Voltaj Regülatörü Hangi Alanlarda Yaygın Kullanılır?

Regülatör seçimi, kullanılacak alanın ihtiyaçları doğrultusunda yapılmakta olup, bu ihtiyaç uzman eşliğinde kurulu güç üzerin de yapılacak hesaplamalar ile netleşmektedir. Tek ya da üç fazlı tesisatın genel yapısı, güç kapasitesi ve kullanılmakta olan cihazların güç durumları gibi farklı faktörler üzerinden yapılan hesaplama sonucunda, voltaj regülatörü seçimi yapılabilmektedir.

Regülatör Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Regülatör, alçak gerilimlerde kullanılan ve -90V ile +50V aralığında olması gereken enerjinin, daha yüksek ya da düşük voltajlarda düzensiz gelmesi durumunda, voltajı düzenlemeye yarar.

Yükselteç görevi gören regülatörler, giriş ve çıkış sargılarına bağlı olarak voltajın ayarlanmasını sağlamaktadır. Farklı regülatör tipleri olup, hepsinin çalışma sistemi genel olarak aynıdır.

Regülatörler trafolardan uzakta bulunan ve organize sanayi dışında kalan fabrikalar ve kırsal kesim yerleşim alanlarında, düşük ve dalgalı voltajın dengelenmesi için bölgesel bazda kullanılır.

Voltaj Regülatörü Hangi Alanlarda Yaygın Kullanılır?

Evlerde yaygın olarak kullanılmamakla birlikte, daha çok fabrika ya da diğer işletmelerde özellikle elektrik bakımından en az sorun gerektiren hizmetlerin verildiği cihazlarda daha yaygın kullanımı söz konusudur. Temel olarak kullanım alanlarını özetleyecek olursak, ev ve işyerleri dahil olmak üzere enerji akışının olduğu ve voltaj dalgalanmalarının yaşanacağı her yerde kullanılabilir.

  • Önemli tıbbi cihazlar için hastanelerde
  • Radyo vericilerinde
  • Kesintisiz ve sorunsuz iletişim için GSM ve sabit hat santral ve vericilerinde
  • Televizyon vericilerinde
  • Daha fazla risk altındaki yerlerde hırsız ve yangın alarm sistemlerinde
  • Aydınlatmanın önemli olduğu bölgelerde

Başta olmak üzere, üretim ve önemli hizmetlerin verildiği ve elektrik problemlerinin mümkün olduğu kadar olmaması gerektiği yerlerde hayati önem taşımaktadır.

Voltaj Regülatörü Seçimi

Cihaz seçimi rastgele olmayıp, mutlaka uzman eşliğinde ihtiyaç duyulan alanda belirli hesaplamaların yapılmasıyla kullanılması gereken alana uygun özellikleri taşımalıdır. Bu da sadece, bahsedilen tesis ya da evde bulunan kurulu gücün hesaplanmasıyla mümkündür.

Voltaj regülatörü fiyatları cihazın sağladığı faydalarla kıyaslandığında, pahalı sayılamayacak tutarlardadır. Kullanımının önem arz ettiği yerlerde sunacağı katkı ve koruma özelliği, fiyatıyla kıyaslanamayacak derecede önemlidir. Bu nedenle elektrik akımına bağlı olarak voltaj dalgalanmasının sorun olabileceği yerlerde, mutlaka kullanılması tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat