bagcilar escort
TSK “görünmez”i görüntüledi! Yunanistan’ın iddiası nasıl çürütüldü? | Video

TSK “görünmez”i görüntüledi! Yunanistan’ın iddiası nasıl çürütüldü? | Video

Yunanistan’ın “Yunan denizaltılarının Türkiye tarafından tespit edilemiyor” iddialarına Türkiye o denizaltının görüntülerini yayınlayarak yanıt verdi. Görünmez olarak nitelendirilen denizaltıların Doğu Akdeniz’de TSK tarafından görüntülendi Ortaya çıkan görüntülerse Yunan denizaltılarının nasıl ve hangi unsurlarla izlendiği sorusunu gündeme getirdi.

Deniz kuvvetlerinin yüzen ve uçan unsurları tarafından Yunan Type-214 denizaltılarının kesintisiz takip edildiği vurgulandı. Deniz kuvvetleri bünyesindeki insansız hava araçları ve deniz karakol uçakları ile helikopterler denizaltılara karşı en etkili olan sistemler.

Denizaltıları yaklaşık 54 km’den tespit edebiliyor

İnsansız hava araçları saatlerce hatta günlerce havada kalıyor. Çok geniş bir alanda faaliyet gösteren İHA’lar olası denizaltı hareketlerini fark edebiliyor. Denizaltılara karşı etkili olan ve taşıdıkları torpidolarla denizaltıları batırma kabiliyeti olan deniz karakol uçakları ve helikopterlerse Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın caydırıcı unsurları arasında. Öyle ki deniz karakol uçakları, periskobunu çıkaran yani su yüzeyine çıkan denizaltıyı yaklaşık 54 kilometreden tespit edebiliyor.

Tüm bu unsurlar yüksek teknolojili radar, görüntüleme ve dinleme sistemleri ile denizaltıları yüzeye çıktığı an takibe alıyor. Mavi Vatan’ın her köşesinde bayrak dalgalandıran savaş gemileri de sahip oldukları dinleme ve izleme sistemleri ile denizaltıların hareketlerini takip edebiliyor.

6 deniz karakol uçağı daha göreve hazırlanıyor

Ayrıca Meltem-3 Projesi kapsamında denizaltılara karşı etkili olan 6 adet deniz karakol uçağının göreve başlaması için geri sayım sürüyor. Kabul faaliyetleri süren uçakların Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesiyle birlikte Türkiye’nin denizaltılara karşı eli güçlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir