şişli masöz beylikdüzü masöz
SON DAKİKA! Osman Erbaş kimdir, kaç yaşında? Bitlis’te şehit olan 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş özgeçmiş!

SON DAKİKA! Osman Erbaş kimdir, kaç yaşında? Bitlis’te şehit olan 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş özgeçmiş!

Bitlis’te düşen helikopterde Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş’ın da şehit olduğu öğrenildi.
Alınan bilgiye göre, bugün Bingöl’den 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait Cougar tipi bir helikopter Bitlis Tatvan sınırlarında düştü.

Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş kimdir?

Osman Erbaş tümgeneral rütbesiyle 2016 yılında 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı olarak görev yapıyordu. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olan polis Aytekin Kuru ve Sevda Güngör ile Piyade Uzman Çavuş Halit Yaşar Mine için Adana’da Sabancı Merkez Camii’ndeki cenaze törenine katılan Osman Erbaş, “Türk askeri katil olmaz. Katil Türk askeri değildir. Onlar Türk askeri değil katiller” diyerek bağırmıştı.

60414e85d265a217b00d9121

Şehit Korgeneral Osman Erbaş’ın Yozgat doğumlu olduğu bilinmektedir. Korgeneral Erbaş’ın, son Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla Elazığ’da bulunan 8. Kolordu Komutanlığı görevine atandığı ve Şehit Korgeneral’in 5. yıldır bu görevi yürüttüğü bilinenler arasında yer alıyor.

60414e92d265a217b00d9123

Kolordu nedir?

Kolordu, 3-4 tümen’den oluşan askeri birim. Kolordular birleşerek ordu’yu oluştururlar ve korgeneral tarafından yönetilirler. Bünyesinde takriben 40.000 asker barındırır. Bölge savunmasında etkilidir, kolordu olarak çok seyrek operasyon yaparlar. Genellikle ordu karargahından gelen emirle tümenleri görev yapar.

 ASKERİ RÜTBE SIRALAMASI İLE İLGİLİ HABER İÇİN TIKLAYINIZ…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat