şişli masöz beylikdüzü masöz
Şaban ayı başlangıcı ne zaman? 2021 Şaban ayı hangi tarihte başlıyor?

Şaban ayı başlangıcı ne zaman? 2021 Şaban ayı hangi tarihte başlıyor?

İslam alemi için mübarek aylar arasında yer alan Şaban ayı için artık günler kaldı. Şaban ayının idrak edilmesiyle birlikte de Ramazan için geri sayım başlamış olacak. Peki, bu yıl Şaban ayı ne zamana denk geliyor ve hangi tarihte başlayacak?

2021 ŞABAN AYI BAŞLANGICI NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE?

Diyanet, dini günler takvimi içerisinde yer alan bilgilere göre Şaban ayı başlangıcı 14 Mart 2021 Pazar günü olacak. Şaban ayının 14. gününde yani 27 Mart 2021 Cumartesi günü de Berat Kandili idrak edilecek.

12 Nisan’da Şaban ayının sona ermesinin ardından da 13 Nisan’da Ramazan ayı başlayacak. Yani ilk oruç 13 Nisan 2021 Salı günü tutulacak. Oruç ibadeti için geri sayıma önümüzdeki günlerde geçilecek.

ŞABAN AYI ÖNEMİ NEDİR?

Şaban ayı üç aylar olarak bilinen Recep, Şaban ve Ramazan’ın ikincisi olması nedeniyle İslam alemi için mübarek aylar arasında yer alıyor. Ramazan’ın başlangıcına müjdeleyici olan bu ay aynı zamanda içerisinde Berat Kandili’ni de barındırıyor.

Peygamber Efendimiz bir kutsî hadiste şöyle buyurmuştur: “Şaban ayının on beşinci gününü oruçlu geçirin. Gecesinde ise ibadete kalkın. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teala keyfiyetini bilemediğimiz bir halde en yakın semaya tecelli ederek fecir doğuncaya kadar: ‘Bağışlanma dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Musibete uğrayan yok mu, ona afiyet vereyim…’ buyurur.”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat