Okullar açılacak mı? 2021 yılında okullar ne zaman açılacak?

Okullar açılacak mı? 2021 yılında okullar ne zaman açılacak?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 2019-2020 eğitim öğretim döneminin ikinci yarısı uzaktan eğitim şeklinde devam etmişti. Yeni normale geçiş yapılmasının ardındansa çeşitli kurum ve kuruluşların sürece adapte olabilmesi için farklı alanlar çalışmalar gerçekleştirilmişti. Bu alanlardan biri de eğitim oldu

OKULLARDA EĞİTİM NASIL OLACAK?

Üzerinde durulan farklı modeller mevcut. Bu modellerden ilkinde okullarda ikili ya da üçlü eğitim gerçekleştirilmesi ön planda yer alıyor. Dolayısıyla daha az sayıda öğrencinin birbiriyle teması sağlanacak.

Üçlü eğitim oluşturulabilmesi için de ders saatlerinin düşmesi ya da öğrencilerin farklı günlerde okullarda bulunması gerekiyor. Örnek olarak pazartesi, Salı ve Çarşamba bir grup, Perşembe, Cuma ve diğer bir gün başka bir grup.

Bunun mümkün olmaması halindeyse ders saatlerinin azaltılması ön plana çıkıyor. Yani el işi veya beceriye dayalı derslerin proje ödevi olarak notlandırılması geriye kalan az sayıda saatlerde ise ana derslerin okulda işlenmesi durumu ele alınabilir. Bütün çalışmalar tamamlandığında önümüzdeki haftalarda yeni normalin eğitim sistemi de ortaya çıkmış olacak.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamaları şöyle: Bilim Kurulu ile istişare yaparak karar veriyoruz. Okulların açılacağı hafta ne olacağın bilinmez.

Biz okul açılsın mı açılmasın mı diye karar verirken, Sağlık Bakanlığı’nın, Bilim Kurulu’nun ortaya koyacağı veriler, o tarihte açılıp açılmayacağını rahatlıkla ifade edebiliriz. Ama bugünden bunun beklenmesi doğru değil.

31 Ağustos’ta açılmasını temenni ediyoruz. Sağlıklı bir ortam oluştuğunda bunu gerçekten ortaya koymak, gerçekleştirmek istiyoruz ve şartlar el verirse bunu gerçekleştirmek istiyoruz.

Tüm planlarımızı buna göre yaptık, aylardır hazırlanıyoruz.

Sağlık Bakanlığı’nın genel olarak tüm sektörler için hazırladığı rehberler söz konusu. Ama eğitim-öğretim ortamları için bunun biraz daha özelleştirilmesi gerek. Çok uyumlu bir çalışma yapıyoruz.

Son 1 hafta içinde defalarca çalışmamız oldu, bunun teknik altyapılarını ortaya koyabilmemiz için.

“GEREKLİ ŞARTLAR SAĞLANIRSA 31 AĞUSTOS’TA AÇILABİLİR”

Şayet okullar gerekli şartlar sağlanırsa 31 Ağustos’ta açılabilir denilirse biz bunu açarız, hiçbir sorun olmaz.

Denilirse ki, ‘Bir süre açmayın… Uzaktan eğitime devam edin’ Biz uzaktan eğitime hazırız, hiçbir problemimiz yok.

Eğer denirse ki ‘Seyreltilmiş bir ders çizelgesiyle ve azaltılmış ders saatleriyle, karma model deneyin…” biz buna da hazırız. Verilere bakar o tabloya göre hareket ederiz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir