şişli masöz beylikdüzü masöz
Kılıçdaroğlu: AK Parti ile masaya oturmayacağız

Kılıçdaroğlu: AK Parti ile masaya oturmayacağız

“AK PARTİ İLE MASAYA OTURMAYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni anayasaya ihtiyacı olmadığını söyledi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Ekonomiyi, işsizliği gündemden çıkartalım, gereksiz lüzumsuz anayasa tartışması yapalım istiyorlar. Erdoğan’ın bir anayasa değişikliğine ihtiyacı yok. Zaten her söylediği yasa hükmünde. Hiç bir zaman AK Parti’yle bir anayasa değişikliği için masaya oturmayacağız. Oturduğunuz andan itibaren otoriter yönetime meşruiyet kazandırmış oluyorsunuz” dedi.

“GERİLİM DAHA DA ARTABİLİR”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerle bir araya geldi. Hürriyet Gazetesi’nden Hande Fırat, Kılıçdaroğlu’nun 2023 seçimlerine ilişkin gerilim iddiasını yazdı. “Erdoğan gerilimi doruk noktasına çıkarıp seçime gitmek ister, böylece geniş kitlelerin var olan yönetim etrafında konuşlanmasını sağlayabilmek için. Biz bu gerilimden olabildiğince uzak durmalıyız. Karşı taraf gerilimi tırmandıracaktır, çok daha sert bir ortamda siyaset yapmayı nasıl sağlarız onun arayışına girecektir. Ama ben şundan eminim eğer belli gruplar ellerine silah alıp belli kişileri öldürme yoluna gitmezlerse bir gerilim olmaz” ifadelerini kullandı.

PARLAMENTER SİSTEME NASIL GEÇİLECEK?

Millet İttifakı’nın güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmalarına da değindi Kılıçdaroğlu. Ortaya konulacak uzlaşı metninin liderler tarafından imzalanması gerektiğini kaydetti. İttifakın seçimi kaybetmesi durumunda parlamenter sisteme geçinceye kadar yaşanacak yol haritasını aktardı. “Süratle gereken kararlar alınacak. Uygulanacak program üzerinde çalışılıyor. Genel başkanlar temel kararlar alınırken mutlaka bir arada olmalı” diye konuştu.

MİLLET İTTİFAKININ ADAY PROFİLİ

Ve Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı. Kılıçdaroğlu isim vermedi ama adayın profilini çizdi. “Yaşayışı ve ailesiyle topluma örnek. Bilgili, birikimli, uzlaşmacı, akil. Devleti liyakati, yasama-yürütme-yargı işleyişini bilen. Mal varlığı tehdit nedeni olmayacak, nefsine hakim. Seçildikten sonra buradan ayrılmayalım demeyecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat