şişli masöz beylikdüzü masöz

İsviçre’de Araba Alım Satımı Nasıl Yapılır?


İsviçre’de kullanmak üzere bir araba satın alırken iki seçeneğiniz vardır; İsviçre’de bir bayiden satın almak veya başka bir AB ülkesinden ithal etmek. Arabayı İsviçre’de kaydettirmek için oturma iznine ihtiyacınız olacak, bu nedenle izninizi alana kadar araç satın almanız önerilmez.

İthalat yaparak genellikle daha iyi fırsatlar bulabilirsiniz, ancak ücretsiz servis hizmeti gibi tekliflerin satın aldığınız ülke dışında bazen geçersiz olduğunu ve İsviçre’de aracınızdaki bakım ve onarım için daha yüksek ücretler alabileceğini unutmayın. Ayrıca sağdan direksiyonlu bir araba almaktan da kaçınmalısınız.

İsviçre’de Araç Alım Satım Prosedürü Nasıl İşler?

İthalat yoluyla araç alımı yapmanız durumunda, vergi ve KDV ödemenizi gerekir. Arabayı satın aldığınız ülkede ödediğiniz KDV’yi daha sonra geri alabileceksiniz. İsviçre’de KDV oranı diğer Avrupa ülkelerinden daha düşüktür ve bu da tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Resmi fatura, CO2 emisyon sertifikası, sigorta bilgileri ve kayıt belgesi dahil olmak üzere bayiden gerekli tüm belgeleri aldığınızdan emin olun.

İsviçre’de araba satın alırken, bir İsviçre bayisinden veya İsviçre’de bulunan bir ithalat lotundan satın alabilirsiniz. Sizin için ithalat işlemine dikkat edecekler ve bunun bedeli aracın alım fiyatında dikkate alınacak veya ithalat ücretleri için ayrı bir teklif verilecektir.

Bir bayiden satın alırsanız, bayi aracınızın tescili ile ilgilenecektir. İsviçre’de bayiler aracılığıyla satılan otomobillerin kar payı fiyatlara yansıtılmasına rağmen, çeşitli avantajlar da sunar. Örneğin; İsviçre’de arabanızı zorluk çekmeden satabilirsiniz ve gelecekteki onarımlar ve bakım için yardımcı olabilecek yerel bir tamirhaneden yardım alma avantajınız olur.

Bazı Popüler Otomobil Alım Satım Siteleri:

Araç Alım Satımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeni veya kullanılmış olsun, daha iyi bir fiyat için pazarlık edebilirsiniz. Finansman da teklif verebilir. Ayrıca, marka, model, değişiklik ve aksesuarlar, kilometre ve son fiyat gibi tüm ilgili ayrıntıları içerdiğinden emin olmak için satın alma sözleşmesini kontrol edin. Mevcut teknik özelliklere göre yapılmış yeni bir araç ve depoda bulunmayan bir araç istiyorsanız, üretim yılı da kontrol edilmelidir. Satıcının teslimattan önce arabanın satış fiyatını artırmasına izin veren sözleşme maddelerine karşı dikkatli olmalısınız. Aracı 2-3 yıl veya 100.000 kilometreye kadar garanti kapsamında alabilirsiniz. Ayrıca birkaç yıl veya belirli bir kilometreye kadar ücretsiz servis hizmeti de verilebilir, ancak bu araç fiyatının daha yüksek olmasına neden olabilir.

Çevrimiçi Araç Alım Satımı

İnternete aracın resimlerini, detaylarını, fiyatını yükleyen ve çevrimiçi hizmet veren siteler üzerinden sıfır veya ikinci el bir araba satın alabilirsiniz. Bu çevrimiçi siteler İngilizce olarak İsviçre’de araba bulma olanağına verir. Bu tarz satış yapan firmaları İsviçre’de geniş bir otomobil yelpazesine sahiptir. Dolandırılma durumlarına karşı da dikkatli olun.

İkinci el araç alım satımı yapacaksanız, sitelerde satıcılara derecelendirme verilir, bunları kontrol edin ve satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce mümkünse aracı inceleyin. Ödemeler banka havalesi yoluyla yapılabilir. Satıcının yerel trafik karayolu ofisi tarafından iptal ettirdiği anlamına gelen ve normalde ‘Ungultig’ kelimesiyle damgalanmış olan araç kayıt belgesini aldığınızdan emin olun. Mühürlenmiş olsun veya olmasın, artık kendi yerel karayolu trafik ofisinizi ziyaret ederek kaydı kendi adınıza aktarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat