şişli masöz beylikdüzü masöz
İranlı ajan suikastı soruşturması

İranlı ajan suikastı soruşturması

İranlı ajan İstanbul’da suikasta uğradı. İzler İstanbul Başkonsolosluğu’na kadar uzandı. İranlı Vardanjani, İran Kudüs gücü ve İran yönetiminin yolsuzlukları hakkında sosyal medyada muhalif paylaşımlar yapınca hakkında başlatılan soruşturmalar nedeniyle İran’dan kaçtı. Haziran 2018’de İstanbul’a yerleşti. Burada Esfanjani ile arkadaşlık kurdu.

Ancak Esfanjani İran istihbarat birimlerine köstebeklik yapıyordu. İranlı uyuşturucu baronu Zindaşti’in Bahçivanı olan Abdulvahap Koçak’ın ile buluştu. Plan doğrultusunda da Vardanjani’yi suikast için belirlenen yere götürdü. Koçak burada Vardanjani’yi öldürdü.

İstanbul Şişli’de 14 Kasım günü suikasta kurban giden İranlı eski ajan Vardanjani soruşturmasında çarpıcı bir gelişme yaşandı. Suikastta başrolü oynayan Ali Esfanjani’yi İran’a kaçıran kişi kaçış planını detaylıca anlatınca, İran İstanbul Başkonsolosluğu nüfus işleri daire başkanlığı görevlisi Muhammed Reza Nasırzade tutuklandı. Gerekçe ise 43 yaşındaki Nasırzade’nin, azmettirici Esfanjani için sahte seyahat belgesi hazırlayarak yurt dışına kaçışına yardım ettiği iddiasıydı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda 3 saat ifade veren Nasırzade “suikastın gerçekleştiği tarihte Türkiye’de olmadığını, görevinin o tarihten önce sona erdiğini, Ali Esfanjani’yi ve olayda adı geçenleri hiç tanımadığını iddia etti. Ancak Ali Efsanjani’yi kaçıran Shalamzarı ifadesinde, ‘Kimlikte adı ali Esfanjani olarak yazıyordu. Geçiş belgesinde ise ismini Abbas yazmışlardı. Hacı’yı aradım ve ismini yanlış yazmışlar dedim. O da bana bekle konsolosla görüşeceğim dedi. “diyerek konsolosluğun yardım ettiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat