şişli masöz beylikdüzü masöz
İOKBS bursluluk sınavı başvurusu nasıl yapılır? MEB 2021 İOKBS başvuru şartları neler?

İOKBS bursluluk sınavı başvurusu nasıl yapılır? MEB 2021 İOKBS başvuru şartları neler?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine verdiği burslardan yararlanmak isteyen binlerce öğrenci bursluluk sınavı başvurularını gerçekleştirecek. 2021 yılının başvurularının 8 Şubat’ta başlamasıyla birlikte adaylar başvuru şartlarını ve diğer detayları araştırmaya başladı. Peki, başvurular nasıl gerçekleştiriliyor, adaylarda aranan şartlar neler?

İOKBS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bursluluk sınavı başvuruları “http://www.meb.gov.tr” ya da “https://e-okul.meb.gov.tr” internet adreslerinden gerçekleştirilecek. Bursluluk sınavı başvuruları 08-26 Şubat 2021 tarihleri arasında yapılacak.

MEB GOV TR İÇİN TIKLAYINIZ…

İOKBS BURSLULUK SINAVI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

a. Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b. Mevzuatta belirtilen kayıt ve kabul şartlarını taşımak,

c. Ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıflarında öğrenci olmak,

ç. İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme yaptırımı/ cezası almamış olmak,

d. Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu’nda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4 (dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak. Ailenin 2020 senesi yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın 2021 Mali Yılı için tespit edilen 16.080,00 (onaltıbinseksen) TL’yi geçmemesi gerekir. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2020 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır.

SINAV SONUÇLARI HANGİ TARİHTE AÇIKLANACAK?

Sınav giriş yeri ilanı, sınav tarihinden en az 7 gün önce, sonuçlar ise 18 Haziran’da “www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilecek. Öğrenciler, kılavuz ve ilgili mevzuata “www.meb.gov.tr” ve “odsgm.meb.gov.tr” adreslerinden ulaşabilecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat