şişli masöz beylikdüzü masöz
İnsan hakları eylem planı bugün açıklanacak

İnsan hakları eylem planı bugün açıklanacak

önümüzdeki salı günü tüm kesimlerin beklentileri doğrultusunda hazırlanan insan hakları eylem planı’nı milletimizle paylaşacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hukuk reformu paketi için bu haftayı işaret etmişti. Hukuk reformu paketinin omurgası, bugün Beştepe’de gerçekleştirilecek yeni atanan hâkim ve savcıların kura töreninde açıklanacak.

Erdoğan, törende insan hakları eylem planını açıklayacak. Planda 9 amaç, 49 hedef ve 374 faaliyet yer alıyor. Düzenlemeler aile hukuku, medeni hukuk ile temel hak ve özgürlüklerin güçlendirilmesine yönelik olacak. Paketin teması da “Özgür birey,
güçlü toplum, daha demokratik bir Türkiye” olacak. Kolluk kuvvetlerine insan hakları eğitimi verilmesi, boşanma davalarının hızlı sonuçlanması, kadına karşı şiddetle mücadeleyi daha etkin hale getirecek düzenlemeler faaliyetler arasında yer alacak.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, eylem planı hakkında Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi’ye konuştu. Bakan Gül, “Reformları elbette ki vatandaşlarımız daha fazlasına layık olduğu için yapıyoruz. Hem özgürlükleri hem refahı arttırmayı hedefliyoruz. Hedefimiz bu reformlarla Kızılay Meydanı’nda, İstiklal Caddesi’nde insanlara dokunmaktır” dedi.

Hukuk alanındaki reformlar için 8 ile 10 arasında kanun paketi çıkarılacak. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı kararnameleri de çıkarılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eylem planını açıklamasının ardından gözler Meclis’e çevrilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat