şişli masöz beylikdüzü masöz

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi

İkinci döneme dair son sınavlarının yapılmasının ardından öğrenciler ve veliler E Okul – Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) üzerinden sonuçları öğrenebiliyor. Okulların kapanmasına az bir süre kala internet üzerinden son durumları veliler öğrenebilirken, öğrenciler sınav sonuçlarını sağlıklı ve hızlı bir şekilde öğrenebiliyor.
e-Okul VBS, Veli Bilgilendirme Sistemi, sınav sonuçları üzerinden sorgulama işlemleri devam ederken, öğretmenler ilk sınav sonuçlarını sisteme kaydetmeye başladı. Milli Eğitim Bakanlı tarafından yapılan gerek sınavlar gerek burs durumları bu sistemle öğrenebiliyor. Sistemde: Sınav sonuçları, devamsızlık, not bilgisi, ders programı, ders sınavları bulunuyor. Öte yandan bakanlık tarafından yapılan lise sınavları, burs sınavlarına dair bilgiler de bu sistemde gözükebiliyor.

Öğrenciler E Okul öğrenci giriş, sistemine girerek devamsızlık durumlarını öğrenebilirken, ders programlarını ve hangi tarihte sınavların olacağını öğrenebilme imkanına sahip. Öğretmenler sınav sonuçlarını, sınavların değerlendirmesinden hemen sonra sisteme kaydediyor.

 

PEKİ SİSTEM VELİYE, ÖĞRENCİYE NE SUNUYOR?

On yıldır faaliyetini sürdüren e-okul veli, öğretmen, öğrenci arasındaki ilişkiyi teknolojik açıdan en iyi yere getirmeye çalışıyor. 2007 yılından önceki süreçlerde, koordinasyon eksikliği yüzünden birçok öğrenci tam olarak kendini yetiştirememiştir. Öğretmen ve veli arasındaki kopukluğun en büyük bedelini öğrenciler yaşamıştır. Her ne kadar veli toplantıları gerçekleşse de, bu toplantılar birebir değil, genel olarak gerçekleşmiştir. Bu da öğrencinin gerek ders başarısını gerek ahlaki durumunu oldukça etkilemiştir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu sistemi sayesinde daha profesyonel, daha modern ve en önemlisi öğrencinin üzerinden daha iyi bir eğitim sağlanmıştır. 2007 yılında açılan site, ilk başlarda sadece öğrencinin sınav notalarına göre sistemini kurarken, ilerleyen yıllarda büyük bir yol kat etmiştir. Bu da veli açısından oldukça önem taşımaktadır. Evladını en iyi şekilde takip edebilmekte ve ona göre tedbir sağlayabilmektedir. Sistemin üç farklı girişi bulunmaktadır.

Öğretmen/idari giriş, öğrenci girişi-veli bilgilendirme sistemi girişi. Öğretmenler ve idareciler, öğrencilerin notlarını, davranışlarını, başarı grafiğini kendi sistemi üzerinden girebilmektedir. Öğrenci girişi ise okuldaki sınav notlarını, başarısını veya başarısızlığını öğrenci sistemi içerisinde görebilir. Veli, ise bilgilendirme sistemi üzerinden öğrencinin görmediği, öğretmenin öğrenciyle alakalı düşüncelerini bu sistem üzerinden görebilmektedir. Veli ve öğrenci TC Kimlik üzerinden sistemi kaydedebilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri bu sistemin daha çok yararlı olabilmesi içinde dünya üzerindeki eğitim sistemi üzerinden hareket etmektedir. Yetkililer, öğrencilerin başarısının daha iyi olabilmesi için teknolojinin tüm imkanlarından yararlanmaktadır. Avrupa’daki ve Amerika’daki sistemler incelenmektedir ve bu inceleme üzerinden Türkiye’deki sistemi daha iyi bir şekilde entegre edebilmektedir. MEB, e-okul sistemini 2017-2018 yıllarında görsel olarak değiştirmiştir ve görsellik açısından daha rahat ve daha hızlı sonuçlar almayı bekliyor. İlerleyen zamanlarda bu sistemin daha çok gelişmesi beklenilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat