bagcilar escort
Adım adım istikşafilere doğru | Video

Adım adım istikşafilere doğru | Video

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmesinde bir kez daha istikşafilerin başlaması için tarih belirlenmesi konusunda mutabık kaldı, istikşafileri yürütecek heyetlere talimat verildi.

CNN TÜRK’ün edindiği bilgilere göre, o görüşmeler önümüzdeki hafta Türkiye’de başlayabilir. Ancak net bir tarih üzerinde henüz anlaşma sağlanmadı. Ancak 61. tur istikşafi görüşmelerin adresi Türkiye olacak.

CNN TÜRK’ün konuştuğu Türk ve Yunan diplomatik kaynaklar istikşafi görüşmeler ile başlayan temas sürecinin içeriğini farklı yorumladı. Ankara istikşafi görüşmelerler beraber askerden askere devam eden güven artırıcı önlemler görüşmelerinin de başlayacağını ve dördüncü turun Türkiye’de yapılacağını belirtirken, Atina sadece istikşafi görüşmelerin gerçekleşeceğini ifade ediyor. Ankara başından bu yana görüşmelerin sadece istikşafi ayağının değil, güven artırıcı önlemler ve siyasi istişareler ayaklarının da başlayacağını üç ayaklı bir temas zinciri olacağına vurgu yapıyordu.

Görüşmelerin içeriği konusunda da uzun süredir devam eden farklı yaklaşım devam ediyor. Buna göre, Ankara istikşafi gröüşmelerin kaldığı yerden devam edeceği ve sadece deniz sınırlandırılması konusu değil, beraberinde adaların silahlandırılmasından, kıta sahanlığına, fır hattından, adaların deniz yetki alanlarına kadar tüm sorunların gündeme geleceğini ifade ediyor, Yunanistan ise Ankara ile tek sorun var duruşunu koruyor. Ancak, Türkiye konuyu masaya getirirse tartışılmasına engel olunamayacağı da ifade ediliyor.

İstikşafi görüşmeler için adı geçen isimlerden biri Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal bir diğeri ise daha önce Yunanistan ile Ege ve Doğu Akdeniz’deki birçok konuda görüşme yürüten Dışişleri Bakanlığı Denizcilik, Havacılık ve Hudutlar Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes. Erciyes’in Dışişleri Bakanı ile beraber Slovakya’daki forumda Dendias görüşmesine katılması istikşafileri yürütecek heyete başkanlık edeceği düşüncelerini de artırdı.

Ve NATO çerçevesinde süren görüşmeler. 5 Ekim için planlanan teknik-askeri görüşme önümüzdeki hafta ötelenmişti. Edinilen bilgilere göre, önümüzdeki hafta gereçkleşecek görüşmelerde taraflar artık NATO Genel Sekreterliğine sunulacak ayrıştırma kağıdı üzerinde son çalışmalarını yapacak. NATO’nun barışçıl yollarla çözüm ve BM’ye aykırı güç kullanımından uzak durulmasını hedefleyen 1. maddesine atıf yapılması beklenen metnin yarım sayfa uzunluğunda olacağı öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir