“Açık şekilde dış cephe yangını olarak gördük”.kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan yangınla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Saat 17.00 sularında başlayan bir yangın ile karşı karşıya kaldık. Gerçekten yüreğimiz hopladı, büyük bir endişeye kapıldık. Ama orada çalışan sağlık görevlilerimiz doktorundan sağlık görevlisine hemşiresine ve orada bulunan vatandaşlarımız, itfaiyeden görevlilerimiz bütün vatandaşlarımız çok hızlı bir şekilde organize olarak yangının etkisinde kalma tehdidi ile karşı karşıya olan hastalarımızı vatandaşlarımızı kısa sürede tahliye ettiler, başaralı bir tahliye oldu. Can kaybı ile karşılaşmadık bu bizim için sevindirici. Elbetteki bir binamızda bu tür yangının çıkmış olması da hem endişe vereci hem düşündürücü. Yangınla ilgili soruşturmayı derhal başlattık. Savcılık adli yoldan başlattı biz de idari yönden soruşturmayı başlattık. Şimdi itfaiyenin, savcılığın ve bizim bu çalışmalarımızın neticesinde yangının sebebi ne olarak ortaya çıkacak eğer sorumlular varsa sorumlularla ilgili elbet tahkikat yapılacak, eğer teknik olarak bir sıkıntı varsa bu da tespit edilecek, burada açık bir şekilde dış cephe yangını olarak gördük yangını, teknik yorumlara girmek istemiyorum ama önümüzdeki günlerde yapılacak teknik tespitleri kamuoyu vasıtasıyla sizlerle paylaşacağız. Yapılması gereken her şey yapılacak.”

Bakan Demircan bebek merkezinde yaşanan skandalla ilgili olarak ise “İnşallah neticelendiği zaman paylaşacağız. Önemli bir husus ve gereken neyse yapılacak” açıklamasında bulundu.

SAVCI VE İİTFAİYEDEN İNCELEME

Öte yandan yangının ardından boşaltılan binadaki incelemeler devam ediyor. Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin acil, poliklinik ve diğer girişlerine şerit çekildi. Polis ekipleri ve hastaneni güvenlik görevlileri bu kapılarda nöbet tutuyor. Hastaneye gelen ve içeri girmek isteyenler görevliler tarafından uyarılarak içeriye alınmıyor.

DIŞ CEPHE KAPLAMASINDAN NUMUNE ALINDI

Hastanede bir yandan da inceleme ve delil çalışması devam ediyor. Soruşturma için görevlendirilen savcılar hastanede inceleme yapıyor. İtfaiye ekipleri hastanenin dış cephe kaplamasından numune aldı. Bu numuneler daha detaylı incelenmek üzere Kriminal Polis Laboratuvarı’na gönderildi. Yine polis ve itfaiye ekiplerinin hastanenin elektrik tesisatında da inceleme yaptığı öğrenildi.

BÜYÜK PANİK BAŞARALI TAHLİYE

Gaziosmanpaşa’daki Taksim İlk Yardım Hastanesinde dün saat 17.00 sıralarında yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangın hastanenin dış cephesini sardı. Büyük panik ve korkunu yaşandığı yangın itfaiyenin yoğun çabası ile söndürüldü. Söndürme çalışmaları sabaha kadar süren yangında ölen yada yaralan olmazken hastanede yatan hastalar başka hastanelere sevk edildi.

YATAKLI HASTALARIN OLDUĞU BÖLÜMÜN YANMAMASI AVANTAJ

Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çıkan yangının yaraları sarılırken, yangınla ilgili açıklama yapan Gaziosmanpaşa İtfaiye Grup Amiri Abidin Vişne,”Yataklı hastaların olduğu bölümün yanmayan kısımda olması avantaj sağladı” dedi.

Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çıkan yangın ile ilgili Gaziosmanpaşa İtfaiye Grup Amiri Abidin Vişne hastane önünde açıklamalarda bulundu. Daha çok ofis kısımlarının olduğu yerde yangının çıktığını söyleyen Vişne, “Daha çok ofis kısımlarında sorun var. Yataklı yerlerde sorun yok. Dışarıdaki tahribat çok fazla. Çok hızlı yanma ile bu tür malzemeler çok kısa sürede yayılabiliyor. Burada da böyle bir durum söz konusu ihmal var mı yok mu onu ancak araştırmalar sonucunda öğreneceğiz”dedi. Dışarıdaki hasarın daha fazla olduğunu söyleyen Abidin Vişne, “Malzeme kaliteli mi değil mi onunla ilgili bir şey söylemek şu an için doğru değil. Genel baktığımızda yapıların dış cephelerinin yanmaya mukavemetli olması lazım” dedi. Tedbiren hastane önünde beklemeye devam ettiklerini söyleyen İtfaiye Amiri Abidin Vişne, ” Bir süre daha bekleyeceğiz. Alarm çalışıp çalışmadığı bilmiyoruz. Bize ihbar 16 :16’da geldi. 16;20’de olay yerindeydik. Sigara izmariti mi başka bir sebep mi ancak incelemeler sonra belli olur. Biraz uzun sürebilir . Süre vermek doğru değil. Bu tür olaylarda yangının çıkış nedeniyle Çok fazla efsane dolaşır. Raporumuzu hazırlayacağız. Ondan sonra net bir şey ortaya çıkar” dedi. Yangın en çok nerelere etkisi olduğunun sorulması üzerine Abidin Vişne, ” Bazı yerlerin yanmaması müdahalenin de etkisi olmuştur. Yanmayan bölgede belki daha farklı malzeme kullanılmıştır. Araştırma sonrası belli olacak. Yanan kısımlar ofislerin baktığı cepheler, yataklı bölümler aksi istikamette olduğu için tahliye anlamında avantajımız oldu. Yataklı hastaların yanan bölgelerde olmaması avantaj. Onların bulunduğu ortamın yanmayan kısımda olması büyük avantaj sağladı. Allah’a şükür can kaybı olmadan atlatıldı.Yangına 80 itfaiye aracı 200 itfaiye personeli müdahale etti” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir