şişli masöz beylikdüzü masöz
2 milyar dolarlık vurgun iddiası

2 milyar dolarlık vurgun iddiası

Yerli kripto para borsası büyük bir skandalla çalkalanıyor. Yaklaşık 400 bin kişinin yatırım yaptığı yerli kripto para borsası Thodex’te Cumhuriyet Tarihi’nin en büyük dolandırıcılığının yapıldığı, şirketin kurucusu Faruk Fatih Özer’in yatırımcıların 2 milyar dolarıyla kayıplara karıştığı iddia edildi.

Kripto para borsası Thodex’teki skandal, işlem yapılamaması üzerine patlak verdi. Şirket önce bedava kripto para dağıtıp, lüks araba çekilişi yaptı ardından da ünlü isimlerle reklam çalışması yaparak diğer kripto para borsalarındaki yatırımcıları kendine çekti.

Ne olduysa bundan sonra oldu, yatırımcılar borsada aylık 12 milyar dolarlık işlem hacmine ulaştığı iddia edilen Thodex’te işlem yapamamaya başladı. Önce para transferlerinde sorun yaşandı ardından da site tamamen kapatıldı. Yatırımcıların tepkisi üzerine şirketten ilk açıklama 19 Nisan’da geldi. Açıklamada sitede bakım çalışması yapıldığı ve kısa sürede sorunun çözüleceği belirtildi. Ancak o sorun çözülemedi. Yatırımcılardan bazıları sosyal medyada şirketin genel merkezine gittiklerini ancak muhatap bulamadıklarını dile getirdi. Bunun üzerine 21 Nisan’da yapılan ikinci açıklamada Thodex’in yeni bir ortaklık yapacağı ve sürecin 4-5 gün süreceği ifade edildi. Açıklamada “bu süreçte kullanıcılarımız düzenli olarak bilgilendirilecektir” denildi. Açıklamanın yapılmasından dakikalar sonra şirketin kurucusu Faruk Fatih Özer’in yurt dışına çıktığı iddia edildi. Özer ayrıca sosyal medya hesaplarını da kapattı.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Faruk Fatih Özer’ile sosyal medyadaki fotoğrafı hakkında açıklama yaptı. Çavuşoğlu fotoğrafın Mert Sancaklı’ya verdiği randevu sırasında çekildiğini belirten Çavuşoğlu Faruk Fatih Özer’i tanımadığını söyledi.

İddiaların ardından sayılarının yaklaşık 400 bin kişiye ulaştığı tahmin edilen Thodex mağdurlarının büyük bir bölümü soluğu savcılıklarda aldı. Şikayetler üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında “nitelikli dolandırıcılık” suçlamasıyla soruşturma başlattı. Dosya hakkında gizlilik kararı verildi.
Konuya ilişkin Thodex’ten yeni bir açıklama gelmezken, Faruk Fatih Özer’in nerede olduğu ise bilinmiyor.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat