Kimsenin Yaklaşamadığı Kabile, ABD’li Turisti Vahşice Öldürdü

Yasaklı Kuzey Sentinel Adasını, gezmeye giden ABD’li turist kabile tarafından okla avlanıp, vahşice katledildi.

27 yaşındaki Alabamalı turist John Allen Chou, , önce Sentinel’in yakınındaki Andaman ve Nicobar adalarına seyahat etti. 16 Kasım’da balıkçılara rica etti ve çok merak ettiği Kuzey Sentinel Adası’na gitti.

Ardından modern dünyadan izole bir hayat yaşayan Sentinel kabilesiyle buluşmak için yola koyuldu. Adaya yaklaştıklarında balıkçıyı geride bırakıp bir kanoya bindi. Sahile ulaştığında başına geleceklerden habersizdi. Plajda olanları gören balıkçı korkup kaçtı. Bir gün sonra döndüklerinde ise, ABD’li turist Chau’nun cesedi deniz kıyısındaydı.

Kendi yaşam alanlarına gelen davetsiz ABD’li turisti sahilde avlamak üzere pusuya yatan kabile, ABD’li turisti okla avladı. Kıyıya yaklaşan turisti okla avlayan kabile, yaralanan ABD’li turistin boynuna ip bağlayı saatlerce kumda sürükledi. Daha sonra beline kadar kuma gömen kabile, ölene kadar işkence yapıp eğlendi.

Reuters haber ajansına açıklama yapan Hindistan’nın Chennai kentindeki ABD Konsolosluğu, yerel yetkililerle iletişime geçildiğini ve olayın yakından takip edildiğini duyurdu. Ajansa konuşan bir polis ise, Chau’nun daha önce de adayı ziyaret ettiğini ve kabile üyeleriyle güçlü bağlar kurmayı istediğini söyledi. Olayla ilgili soruşturma başlatan polis, turisti adaya götüren balıkçıyı gözaltına aldı. Sentinel adası, büyük adalara uzak bir noktada değil.

Hindistan’ın uzak adası Sentinel’de kabile tarafından öldürülen ABD’li turist, dünyada şok etkisi yarattı.

Hint Okyanusu’nda küçücük bir adada yaşayan Sentinel Kabilesi, kayıtlara geçen tarihin başından beri dış dünyayla bağlantıyı reddetmiş. Bu yüzden onlara yaklaşmak gerçekten tehlikeli. Amazonlar’ın ücra bir köşesi gibi ulaşılamaz bir nokta da değil. Fakat ada halkı kesinlikle dış dünyadan gelen birine sempati duymuyor.

‘Sentinelese’ adı verilen Kuzey Sentinel Adası’nın sakinleri dış dünyayla neredeyse hiç bağlantı kurmuyorlar ve kurulması adına yapılan girişimleri de saldırılarla engelliyorlar. Bu yüzden adalılara ait fotoğraflar genellikle uzaktan veya havadan çekilmiş fotoğraflar olabiliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir