Goldman Sachs açıkladı

Milyarlarca dolar değerindeki madenlere sahip olduğu düşünülen asteroidlerin işlenmesi ve gezegenimize getirilmesi yani uzay madenciliği pek çok şirketin şimdiden yatırım yaptığı bir alan. Goldman Sachs’in tahminine göre, uzay madenciliği dünyadaki her işten daha karlı bir sektör olacak.

Trilyonlarca dolar değerinde madenlere sahip olduğu düşünülen asteroidlerde yapılacak madencilik gezegenimizin ekonomisini kökten değiştirecek.

Tonlarca değerli maden içeren asteroitler, bilim insanları, uzay mühendisleri ve bilim kurgu yazarlarının ardından teknoloji milyarderlerinin de ilgisini çekmeyi başardı.

Goldman Sachs’in tahminine göre, uzay madenciliği dünyadaki her işten daha karlı bir sektör olacak.

Finans kuruluşuna göre, bu alana adım atan kişi veya kişiler gezegenimizin ilk trilyoneri olacak.

Bu alanda en kapsamlı çalışmayı yapan kuruluş Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA). NASA’nın uzay aracı göndererek üzerindeki değerli madenleri çıkarmak istediği asteroidin ekonomik değeri 10 bin katrilyon dolar.

NASA’nın bu hamlesi dünya ekonomisinin çökmesi anlamına gelebilir. Zira 10 kentilyon (10 bin katrilyon) dolar değerindeki 200 kilometre genişliğindeki asteroid dünya ekonomisinin tamamında daha değerli. Dünya ekonomisinin toplam değeri ise sadece 73.7 trilyon dolar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir