Teknoloji

Dosya Nasıl Arşivlenir, Rar, Zip Arşiv Dosyaları Nasıl Açılır?

Bilgisayarlarda kullanılan birçok program vardır. Bu programlar bilgisayar kullanıcılarının işlerini birbirinden farklı alanlarda kolaylaştırmaktadır. Bilgisayar kullanıcılarının işini kolaylaştıran programlardan birisi de Winrar programıdır. Bu program sayesinde dosyaların klasörlenmesi ve sıkıştırılması sağlanmaktadır.

Rar dosyaları ile Zip dosyalarını bu program sayesinde açabilirsiniz. Bu tür dosya tiplerini açmada en ideal programdır. Winrar indirme işlemini indirshop‘tan yapmak mümkündür. Bu programı lisanslı veya lisanssız olarak kullanabilirsiniz. Ancak programı lisanslı olarak kullanmak daha verimli olacaktır. Bu sayede programın kısıtlamalarından kurtulmak mümkündür. Lisanssız sürümlerde karşınıza reklâm v.s gibi şeyler çıkabilir. Bu tür reklâmlar insanı kimi zaman rahatsız edebilir. Ayrıca lisanssız sürümlerde Zipli ve Rar uzantılı dosyaları açmak kimi zaman sorun olmaktadır. Bu nedenle ürünü aktifleştirmek en doğru harekettir.

Google arama motoruna winrar indir yazıldığında programı indirebilecek birçok site karşınıza çıkar. Bu sitelerden birine girerek indirme butonuna basmak yeterli olacaktır. Bu programla dosyaların boyutunu küçültebilirsiniz. Bunun için programı kurduktan sonra, boyutunu küçültmek istediğiniz dosyanın üzerine sağ tıklayarak sıkıştır tuşuna basmalısınız.

Ayrıca bu dosya yardımıyla sıkıştırılmış dosyaları normal biçime de getirebilirsiniz. Bunun için zipli dosyaya sağ tıklayarak buraya çıkar’a tıklamanız gereklidir. Böylece daha önceden sıkıştırılmış dosyalar normal bir hale gelecektir. Ayrıca zipleme işlemi yaparken dosyaya şifre de konulabilir. Bu sayede sıkıştırdığınız dosyanın içindeki içeriği erişmesini istemediniz kişilerden koruyabilirsiniz.

Winrar İndir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı