Sağlık

Karatay: Günde 30 – 40 Zeytin Yiyin!

Prof. Dr. Canan Karatay, son dönemde üzerine basa basa faydalarını anlattığı zeytin hakkında bir kez daha konuştu. Karatay, günde 30 – 40 adet zeytin yenmesi gerektiğini söyledi.

İzmir Fuarında düzenlenen ” Zeytinli Sohbetler” isimli etkinliğe katılan Karatay, zeytinin faydalarını anlata anlata bitiremedi. Kanser, Alzheimer ve diyabet başta olmak üzere her türlü hastalığın dermanı olarak zeytini gösteren Karatay, herkesin günlük 30 – 40 adet zeytin yemesi gerektiğini vurguladı.

Zeytinyağı Anne Sütüyle Eş Değer

Zeytin kadar zeytinyağının da çok önemli olduğunu söyleyen Karatay, zeytinyağının anne sütü ile eş değer olduğunu vurguladı. Pek çok hastalığın çaresinin zeytinyağında olduğunun altını çizen Karatay, sinir sistemi hastalıkları, diyabet, kalp hastalıkları, hipertansiyon, karaciğer yağlanması, damar tıkanıklığı, kanser, damar sertliği, Alzheimer, felç, depresyon, kronik inflamasyon, parkinson, otizm, unutkanlık, cilt hastalıkları, bağırsak hastalıkları, adale güçsüzlüğü ve kemik güçsüzlüğü gibi hastalıklarda mutlaka zeytinyağı tüketilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Özellikle kalp hastalarının kullandığı aspirin yerine zeytinyağı tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Karatay, aspirinin yan etkilerinin de bu yolla engellenebileceğini de sözlerine ekledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı