Güncel

Bayrama özel ek otobüs seferleri var mı, çıkar mı

 

Otobüs firmaları güzergahlar üzerine koydukları sefer sayısını ve yoğunluğunu normal şartlar altındaki yolcu potansiyeline göre belirlemektedirler. Tabi durum böyle olunca bayram ve tatil zamanlarında bu seferle yeterli gelmemektedir. Şehirler arası ulaşımda bu özel zamanlarda ciddi bir yoğunluk yaşandığından
otobüs bileti bulmak zorlaşmaktadır. Normal şartlarda Ramazan Bayramı 3 gün, Kurban Bayramı ise 4 gün sürmektedir. Fakat eklenen ve uzatılan bayram tatilini fırsat bilen insanlar ailesini ziyarete gitmek istemektedir. Yaz tatili ve sömestr tatilinde herkes yolculuğa çıkma vaktini kendine göre ayarladığından veya birkaç gün ileri veya geri çekilebildiğinden bayramlarda olduğu kadar yoğunluk yaşanmamaktadır.

Yaşanan bu yoğunluk ve talebe karşılık vermek isteyen firmalar yolcularını mağdur etmemek için ek seferler koyarak çözüm üretmektedirler. Otobüs bileti satış durumuna göre bazı firmalar daha gün gelmeden ek sefer koyarak bunu duyurmaktadır. Bazı firmalar ise gün geldiğinde hala daha biletsiz yolcular kaldığında ek sefer koymaktadır. Bu tür özel zamanlarda biletini erken alanlar sıkıntı yaşamamaktadır. Oysaki almayıp son zamana bırakanlar bazı mağduriyetler yaşamaktadır. Neyse ki tur şirketleri ek seferler ile yardımcı olmaktadırlar.

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlere gelen ve bu şehirlerden giden yolcu sayısı çok olduğundan bu hizmet bu şehirler için daha da bir önem arz etmektedir. Karayolu ulaşımında en fazla tercih edilen bir firma ortalama 5 günlük bir tatil dönemi için 5 bölgeye günde 300’den fazla sefer düzenlemektedir. Bu seferlere otobüs bileti satış durumuna göre daha da ek yapıldığı görülmektedir. Bayramlarda ülkenin geneline yolculuk yapılırken tatiller de daha çok kıyı şeridine giden seferlerde doluluk yaşanmaktadır. Şirket yetkilileri ek seferleri koyarken yoğunluğun fazla olmasından dolayı şoförlerin uykusuz olmamasına ve bakımı yapılmış araçların yola çıkarılması konusunda azami gayret göstermektedirler. Ve yolcuların can güvenliği için göstermek zorundadırlar.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı