risk indications on Write an Essay for Money You got to know

risk indications on Write an Essay for Money You got to know

risk indications on Write an Essay for Money You got to know the straightforward and way that is fantas
Ana Sayfa Dünya 29 Ocak 2018 388 Görüntüleme

İş Güvenlik Elbisesi Nedir?

 

Özel iş alanlarına göre tasarlanan işçinin güvenliğini ve sağlığını koruyan iş elbiseleri iş kazalarının önüne geçen ön önemli etmenlerden birini oluşturmaktadır. Çalışma sahasının güvenliğinin sağlanması kadar işçi elbiselerinin özel seçilmesi de ölüme dahi varabilen iş kazalarının önüne geçer. Özellikle ağır koşulları altında çalışan işçiler için tasarlanan bu kıyafetler, çalışma koşullarında oluşabilecek tehlikeler ve iş kazalarının hesaplanması ile tasarlanmaktadırlar.İş güvenlik elbiselerinin bulunması gereken alanlardan bazıları;

  • İnşaat sanayii
  • Ambulans ve hastane
  • Maden sanayii
  • Karayolları hizmetleri
  • Polis

gibi farklı alanlardır.Çalışanların güvenliğini ve sağlığını korumak için farklı tasarımları bulunur. örneğin, inşaat alanında çalışan işçinin dayanıklı ve işçiyi hasarlardan koruyacak bir kıyafet giymesi önemli iken, karayolları hizmeti ve temizliğinde çalışan personel kıyafetinin fosforlu ve araçlar tarafından fark edilebilecek kıyafetler giymesi önemlidir. İş kıyafetlerinin,

  • Çalışma alanına uygun tasarlanması
  • Özel renklerde olması
  • Kaliteli kumaş kullanılması
  • Hijyenik olması
  • Isıya ve ateşe karşı dayanıklı olması

gibi faktörler sayesinde çoğu iş kazasının büyük oranda önüne geçilmektedir.İş güvenliğini sağlamanın en önemli adımı işçilere uygun kıyafet seçmektir. Kişinin güvenliğini ve sağlığını koruduğunu kadar, aynı zamanda konforunu da sağlamalıdır. Zor koşullar altında ve uzun süre çalışılan bu iş koşullarında, işçinin rahat etmesi, hareket kabiliyetini kısıtlamaması oldukça önemlidir. sağlık hizmetleri başta olmak üzere kişilerinin can ve mal güvenliğini sağlayan alanlarda hızlı ve çabuk hareket etmek önemlidir. Bu nedenle herhangi bir olay anında işçinin kolay hareket etmesi, kendi can güvenliği olduğu kadar, kişilerin can güvenliğini sağlamada da oldukça önemlidir.

Aynı zamanda renk tercihi de iş elbiseleri seçiminde oldukça önemlidir. İşçinin görünmesini sağlayan bu kıyafetler, karayolu çalışanları başta olmak üzere, işçinin kişiler tarafından görünmesi sağlamak için, fosforlu renkler kullanılmalıdır. Özellikle gece vardiyasında çalışan işçilerin tercih ettiği bu renkler, çoğu iş kazasının önüne geçmektedir.

İş sağlığını ve güvenliğini sağlayan iş elbiseleri, tehlikeli çalışma koşulları altında çalışan işçileri, iş kazalarından büyük oranda korumakta ve ölümle dahi sonuçlanabilen iş kazalarının önüne geçmede en önemli faktörlerden birisidir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.