Dünya

Fransa’nın Yeni Cumhurbaşkanı Macron Oldu

Fransa’da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı seçim sonuçları belli oldu. Macron ve Le Pen arasında gerçekleştirilen yarışın kazananı Yürüyüş Hareketi Lideri Emmanuel Macron oldu.

Dün gerçekleştirilen seçim sonuçlarında Macron’un %66,06 oy oranı, Le Pen’İn ise %33,94 oy oranı aldığı öğrenildi. Seçimlere Fransız vatandaşların %25’inin katılmadığı belirtilirken, 4 milyon kişi ise seçimleri protesto etmek adına beyaz oy adı verilen protesto oyu kullandı.

Seçimlerin Galibi Macron görevi Pazar Günü Alacak

Fransa’da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından 10 Mayıs tarihinde kesin seçim sonuçlarının açıklanacağı belirtildi. Kesin sonuçların açıklanmasının ardından bu Pazar günü Elysee Sarayı’nda düzenlenen törenin ardından Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın görevini yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a devredeceği ifade edildi.

Macron’un Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Hollande ile birlikte Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Charles de Gaulle düzenlenecek olan törene katıldı. İki lider bu meydanda bullunan Meçhul Asker Anıtı’na çelenk bıraktı.

Gerçekleştirilen çelenk bırakma törenine Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve ile birlikte eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’yle birlikte çok sayıda bakan, siyaset adamı ve din adamının da katıldığı belirtildi.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı