Dünya

Çin ve Hindistan Arasında Sınır Gerginliği!

Çin ve Hindistan arasında sınır kenti Sikkim’de yaşanan  sorunun ardından iki ülkenin arasında gerilim iyice tırmandı. Çin’in Hindistan’ı Sikkim ve Tibet kentlerinde sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle suçladı.

Çin’den gelen haberlere göre ülkenin kendi sınırları içerisinde devam eden yol yapım çalışmalarına Hindistan askerlerinden müdahale geldi. Konu ile ilgili açıklama Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Ren Guoqiang’dan geldi.

Hindistan Çin’in Sınırlarına Müdahalede Bulundu mu?

Sözcü açıklamasında DongLang’da bir süredir devam eden yol çalışmasına Hindistan askerlerinin müdahalede bulunduğunu ifade etti. Kendi sınırları içinde devam eden çalışmalara Hindistan’ın müdahale hakkının bulunmadığını belirten Guaqiang, bu hareketin sınırdaki huzuru ciddi şekilde bozduğunu söyledi.

Hindistan tarafından yapılan açıklamada ise Çin’in Tibet’e gitmek isteyen hacı adaylarına bazı sıkıntılar çıkardığı ve bu nedenle rahatsızlık duydukları belirtildi. İki ülke birbirinden farklı konularda şikayetçi olurken iki ülkenin askerlerinin sınırda sıcak çatışma pozisyonunda bekledikleri bilgisi de geldi.

İki ülke oldukça gergin bir durumda bulunurken uzmanlardan gelen açıklamada iki ülkenin Şanghay İşbirliği Örgütü üyesi olması nedeniyle gerilimin çok sürmeyeceği belirtildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı