Dünya

Avusturya Başbakan Yardımcısı Bulamadı!

Avusturya’nın Başbakan yardımcısından geçtiğimiz gün istifa haberi geldi. Halk Partisi Başkanı olan Reinhold Mitterlehner’in istifasının ardından Başbakan yardımcılığı görevine kimsenin bulunamadığı ifade edildi.

Yaşanan istifanın ardından partinin yeni genel başkanı olarak seçilen Sebastian Kurz’a Başbakan yardımcılığı teklifi götürüldü. Ancak Kurz’un bu teklifi kabul etmediği öğrenildi. Kurz’un teklifi reddetmesiyle birlikte bu görev için Adalet Bakanını önermesi büyük tepkilere neden oldu.

Sebastian Kurz’a Sorumluluktan Kaçma Tepkisi

Sebastian Kurz’un görevi kabul etmemesinin ardından Avusturya Başbakanı Christian Kern’den bir açıklama geldi. Kern, ülkeye karşı sorumluluklarının bulunduğunu ve bu sorumluluklardan kaçmanın çok büyük bir hata olacağını ifade ederken, Kurz’un bu görevi kabul etmemesinin kabul edilemez bir durum olduğunun altını çizdi.

Kern, Başbakan Yardımcılığı için Adalet Bakanı Wolfgang Brandstetter’i Maliye Bakanlığı görevine ise Harald Mahrer’in getirilme önerisini kabul ettiğini açıkladı. Kurz ise hakkında yapılan yorumların yersiz olduğunu belirtirken erken seçime kadar yasaların parlamento çoğunluğu ile kabul edileceğini ve bu nedenle söz konusu görevin çok önemli olmadığını ifade etti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı